Oldalak

2017. október 11., szerda

Újrakezdés

Rég volt, hogy ezt a blogot útjára indítottam, majd elfeledkezve róla, magára hagytam. Az elválás nem volt szándékos, mégcsak tervezett sem, igazából észre sem vettem, hogy eltelt idestova 4 év. Pedig az elmúlt években sem szűntünk meg a gombák világát fürkészni, ismereteket szerezni, sőt...
Tapasztalatainkat számos gombatúrával, erdei bóklászással, új könyvek beszerzésével és szakellenőri képzés elvégzésével is gazdagítottuk. Ez utóbbit ugyan nem én követtem el, de kicsit a magaménak is érzem, mert a képzés egy éve alatt (és azóta is) rengeteget tanultam.

Nézzük, hát a változásokat!

Szakirodalom 

 

Rengeteg új szakirodalmat szereztünk be, amit szívesen ajánlok más kezdő és haladó gombász számára is. Például: Ewald Gerhardt: Gombászok kézikönyve
Ami sok gombász számára a Biblia, számunkra is azzá vált:


Ez az új, idei (2017) kiadás borítója

Az idei évben megjelent a könyv átdolgozott kiadása, ha valaki a beszerzésén gondolkodik, mindenképp ezt ajánlom.
A Gombászok kézikönyve 1333 gombafaj közérthető, lényegre törő leírását tartalmazza, ezekből 1013 fajt színes felvételeken is bemutat. A német szerző, Ewald Gerhardt könyvének mostani kiadása dr. Vasas Gizella és dr. Locsmándi Csaba elismert mikológusok munkájának köszönhetően a legújabb magyar és latin fajneveket is tartalmazza, a társszerzők az anyagot átdolgozták magyarországi viszonyokra, további hazai gombafajokkal, hazai elterjedési, gyakorisági, védettségi és veszélyeztetettségi adatokkal bővítették. A Gombászok kézikönyve elsősorban a gyakorlati gombaismeretek átadására helyezi a hangsúlyt, terepen is jól használható, ezért minden gombásztársunk fontos segédeszköze lehet.” - http://cserkiado.hu/gasztronomia/gombaszok-kezikonyve-9789632785202-14420.html






A Gyakoribb gombáink - Gyakorlati gombaismeret mindenkinek című könyv, bár nem fotókkal illusztrált, hanem Szemere László gyönyörű akvarelljeivel, szintén nagyon hasznos.
Szerepelnek benne a leggyakoribb gombafajok, rendszerező, valamint az egyes családokhoz határozást segítő táblázatok is vannak benne, így nagy segítség mindenkinek.
„A szerzők Locsmándi Csaba és Vasas Gizella több évtizedes oktatási tapasztalataikat felhasználva, összehasonlító, rendszerező módszerrel próbálják segíteni a gombászat iránt érdeklődők eligazodását a gombák bonyolult, nehezen megismerhető, ám változatos világában.” - https://www.tankonyvker.hu/konyv/gyakoribb-gombaink/








A 2016-os kiadás borítója
 A Gombaszakértői praktikum mindazok számára elengedhetetlen, akiket a gombák világa nemcsak „hasgombászati” célból érdekel. DVD mellékletet is tartalmaz, ami komoly segítség a tanulásban.
A könyv az általános mikológiai ismereteken túl, olyan fontos témákat dolgoz fel, mint a gombamérgezések, kereskedelem, tartósítás, termesztés.
2016-ban ennek is új kiadása jelent meg, igazodva a szakellenőri képzés változó követelményeihez. https://www.libri.hu/konyv/albert_laszlo.gombaszakertoi-praktikum-1.html












Az Ismerjük fel a gombákat! sorozatban három kötet is megjelent, olyan Albert László, Locsmándi Csaba és Vasas Gizella nevével fémjelezve. A harmadik kötet a Hazai védett és veszélyeztetett gombafajok címet viseli. Mivel a könyv 2011-ben jelent meg, ezen a területen is történtek változások, de fonalvezetőnek mindenképp nagyon jó. A mindenkor hatályos lista a Mikológiai Társaság honlapján megtalálható.


Fotógyűjtemény

 

Az elmúlt években saját, házi fotógyűjteményünk is többszáz képre bővült, rendszerezésük folyamatosan tart, igyekszem majd minél több, jól sikerült képet megosztani.

Receptek, tartósítás

 Az elmúlt évek arra is lehetőséget nyújtottak, hogy új tartósítási eljárásokat, gombás recepteket próbáljunk ki több-kevesebb sikerrel. Ezeket a tapasztalatokat is megpróbálom majd megosztani veletek.

 







Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése